Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Hayvanlar 227 0

Köpek eğitimi İstanbul

İnsan hayatının ve insan toplulukların değişmez bir parçası halinde bulunan köpekler vaz geçilmez dostlarımız olmayı fazlasıyla hak etmektedir. Ailemizden diyebileceğimiz köpek dostlarımızın eğitimi ve bakımı büyük önem ihtiva etmektedir. Öncelikle bu değerli dostlarımızı genel hatlarıyla tanımaya çalışalım.

Köpeğin İnsan Topluluklarında Tarihçesi

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da bulunan kalıntılarda insanlar ve köpeklerin birlikte gömüldükleri görülmektedir. Bu kalıntılar üzerinde yapılan karbon testi çalışmaları gömülme işlemi tarihinin 92.000 yılı bulduğu göstermektedir. Bütünü ile avcı olarak hayatlarını ikame eden insanoğlu mızrağı keşfettikten sonra avlanma işlerinde köpeği aktif olarak kullanmaya başlamıştır. Cezayir’de bulunan mağara resimlerinde tasvir edilen av sahnelerinde köpeklerin insanlarla beraber avlandığı görülmektedir.

Eski Mısır tarihinde önemli yer işgal eden köpeklerin heykelleri kral mezarlarına bile konulmuştur. Hatta Mısır mitolojisi tanrılarından Anubis köpek kafalı olarak tasvir edilir. Eski Yunan ve Roma’da da köpek önemli yer sahibidir. Yunan tarihi metinlerinden Odyssey destanında bahsi geçen Argos sahibi Ulis’i tanır ve yazılı bir metinde geçen ilk köpektir.

Köpek Türleri

Çok çeşitli köpek türü bulunmaktadır. Köpeklerin birçok farklı işte insana yardımcı olduğu gerçeği türlerin bu kadar çeşitli olmasının en önemli sebebi hiç şüphesizdir. Belli başlı türler olarak Lagotto Romagnolu cinsi, Lakeland Teriyeri cinsi, Leonberger cinsi, Manchester Terrier cinsi, Norfolk Terrier cinsi, Napoli Mastifi cinsi, Rus Spaniel cinsi, Norwegian Elkhound cinsi, İngiliz çoban köpeği cinsi ve Portekiz Su köpeği cinsi sayıla bilir. Burada ifade edemediğimiz birçok tür ve bu türlerin alt türleri de bulunmaktadır.

Köpek Eğitimi

Köpek sahibi olan insanların ortak beklentisi köpeklerinin iyi huylu olması, söz dinlemesi ve doğal olarak arkadaş canlısı olmasıdır. Bütün bunların olabilmesi köpeğe verilen eğitim ile mümkündür.

Yavru köpekler çok çabuk bir şekilde kendilerine gösterilen davranış kalıbını öğrenmeye yatkındırlar. İlk kullanılması gereken metot ödüllendirme olmalıdır. Yavru köpeğiniz sizin tarafınızdan beğenilen bir davranış yaptığında, davranıştan hemen sonra köpeğinize bir ödül vermeniz bu davranışın köpeğiniz tarafından tekrarını sağlar. Ödül olarak köpekle oyun oynana bilir, köpek sevile bilir veya mama verilebilir. Unutulmaması gereken faaliyet ile ödül arasındaki sürenin kısa tutulması böylelikle köpeğin davranış ödül arasındaki ilişkiyi anlamasının sağlanmasıdır.

Yavru köpeğiniz yapmaması gereken şeyleri yapıyorsa ilk hareket tarzı yapılan davranışın görmezlikten gelinmesi olmalıdır. Böylelikle köpeğiniz yaptığı davranışın onaylanmadığını anlar ve tekrardan kaçınır. Ayrıca kararlı ve net bir tavırla Hayır denilmeli, köpek davranıştan vaz geçtiğinde ödüllendirilmelidir.Köpeklerde yaşadıkları çevrede kendi kurallarını yerleştirmek isterler. Köpeğinize her istediğini yapmayacağınızı göstermelisiniz. Her istediği zaman mama vermeyip belirli yemek saatleri oluşturmak bu tür kurallara güzel bir örnek olabilir.

Oyun oynamak ve oyun yolu ile köpeğinize eğitim vermek büyük önem taşır. Her şeyden önce köpeğiniz ile aranızdaki bağı çok güçlendirecektir. Unutulmaması gereken birincil önemli unsur oyun oynarken kontrolün tamamen sizin elinizde olması gerektiğidir. Oyunun köpeğiniz tarafından sürdürülmesine ve kontrolü köpeğin almasına asla müsaade etmeyin. Oyunlar köpeklerin yapılarında bulunan doğal yakalama, koşma ve sallama gibi güdülerinin kontrollü hale gelmesinde son derece etkilidir.

Temel Köpek Eğitimi Konuları

Köpeğinizin sosyal bir varlık haline gelmesi ve evin içinde ki kurallara uyumunun sağlanması, tuvalet eğitiminin ev içi ve ev dışı ortamlarda verilmesi ve doğal olarak sahibine mutlak itaat etmesinin sağlanması köpek eğitiminin en önemli unsurlarıdır.Köpeğinizi eğitirken son derece sabırlı olmalısınız. Unutmayın köpeğiniz sizin ve ailenizin çok yakın bir arkadaşı haline gelecek. Ailenizin diğer fertlerine gösterdiğiniz anlayış ve sabrı ona da göstermeniz gerekir. Köpek Pansiyonu

kopekpansiyonu.org

Köpek Pansiyonu istanbul

KLavy3 Army {KLavy3}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.